تاریخ : شنبه, ۱۳ خرداد , ۱۴۰۲ Saturday, 3 June , 2023
3

چگونگی برخورد با افراد نابینا و کم بینا

 • کد خبر : 632
 • 05 بهمن 1401 - 8:30
<strong>چگونگی برخورد با افراد نابینا و کم بینا</strong>
 1. اگر برای انجام کاری و یا جستجوی چیزی به نابینایی کمک می کنید ، کمک شما آنچنان باشد که آن را حمل بر دلسوزی و ترحم نداند ؛ درست است که او محدود است اما ناتوان نیست .
 2. در هنگام کمک به فرد نابینا و کم بینا برای جابجایی و یا عبور از خیابان ، از گرفتن عصا و کشیدن لباس وی خودداری کنید و در هنگام همراهی دست وی و یا عصایش را به طرز صحیح گرفته و یک قدم جلوتر از او حرکت کنید تا در هنگام خطر فرصت توقف و عکس العمل داشته باشد .
 3. در هنگام رانندگی وقتی فرد نابینایی را مشاهده کردید ، این نکته را به یاد داشته باشید که حق تقدم برای عبور از خیابان با وی می باشد .
 4. اگر با فردی زندگی می کنید که دارای معلولیت بینایی است ، در نظر داشته باشید بهترین محبت به وی این است که او را نیز چون دیگر اعضای خانواده طرف مشورت قرار داده و در کارهای منزل و فعالیتهای زندگی از همکاری او بهره مند شوید و اجازه دهید امور شخصی اش را خود انجام دهد .
 5. در هنگام برخورد با فرد نابینا هر گاه احساس کردید که برای عبور از خیابان و یا یافتن مکانی نیاز به همکاری دارد ، به او نزدیک شده و از او بپرسید که آیا به کمک شما نیاز دارد ؟ و سعی کنید هیچگاه از فاصله دور به راهنمایی و یا سئوال پرسیدن از فرد نابینا اقدام نکنید .
 6. در هنگام برخورد با نابینایانی که با شما هستند از پرسیدن این سئوال که «آیا اسم مرا میدانی؟» جداً خودداری کنید ، چرا که این سئوال برای نابینایان بسیار ناخوشایند است و اگر احساس می کنید شما را به جا نمی آورد ؛ در حین احوالپرسی خود را به وی معرفی کنید . در نشست ها و جلسات اگر با فرد نابینایی صحبت می کنید ، سعی کنید در نزدیکی او بنشینید و اگر از فاصله دور با او صحبت می کنید با ذکر نامش او را مخاطب قرار دهید.
 7. استادان و مدرسان محترمی که در کلاس درس با افراد نابینا در ارتباط هستند ، از دادن تخفیفهای ویژه به آنان به صرف نابینا بودن جداً خودداری کنند و در عوض بکوشند با در نظر گرفتن محدودیت آنها ، امکانات و فرصت بیشتری در اختیارشان قرار دهند .
 8. از صدقه دادن به فرد نابینا بپرهیزید ، زیرا با این کار طبع پر احساس او را می آزارید ، همه کسانی که نمی بینند نیازمند کمک مالی نیستند . ندیدن و عصا در دست گرفتن دلیلی بر نیازمند بودن نیست . بنابراین به کسانی کمک کنید که از شما چنین تقاضایی دارند .
 9. دانش آموزان نابینا و کم بینا را به طور پیوسته از کم و کیف مسایل جاری در تمام نقاط مدرسه از نوشته های روی تابلوی اعلانات تا رنگ آمیزی روی دیوارهای مدرسه مطلع سازید .
 10. از بکار بردن کلمات نامفهوم و گیج کننده از قبیل این جا ، آن طرف و غیره در ارتباط با نابینایان خودداری کنید و سعی نمایید در حضور نابینایان از ایما و اشاره استفاده نکنید .
 11. در مدارس و مکانهای آموزشی سعی کنید حتی الامکان دانش آموزان و دانشجویان کم بینا را با توجه به میزان دیدشان در محل مناسب و فاصله استاندارد با تخته کلاس سازمان دهید .
 12. سعی کنید به هنگام جابجا کردن و یا استفاده نمودن از وسایل شخصی نابینایان ، آنها را از این امر مطلع نمایید.
 13. از بزرگنمایی در اظهار توانمندیها و محدودیتهای فرد نابینا خودداری کنید .
 14. هنگامی که با فرد نابینا مواجه شدید ، مسایل و سوالاتی را که باید از خود وی بپرسید از همراه او سوال نکنید ؛ چرا که با این کار خود توانایی او را نادیده گرفته و باعث رنجش خاطر او خواهید شد .
لینک کوتاه : http://guilanblinds.ir/?p=632

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 32در انتظار بررسی : 32انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.